Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Burun Ameliyatı ile İlgili Merak Edilenler

Burun ameliyatı sonrasında, ağrı veya morluk durumu nedir?

Burun ameliyatı sonrasında, ağrı veya morluk durumu nedir?

Burun ameliyatları ağrısız, acısız operasyonlar olduğu için ve burun etrafı kemik dokular hareketli bölgeler olmadığından ameliyat sonrası, çoğunlukla ağrı görülmez. Yine de olabilecek ağrılara önlem amaçlı hastalara özellikle ilk iki hafta süresi boyunca kahkaha atma, sert şeyleri çiğneme gibi yüz bölgesini olduğundan çok hareket ettirecek hareketlerde uzak durmaları önerilir. Genellikle ameliyatın ikinci gününden sonra ağrı kesici kullanımına bile ihtiyaç duyulmaz ancak bu ilaçları ödem azaltıcı etkilerinden dolayı bir hafta kullanmaları tavsiye edilebilir. Morluk ve ödem oluşumu kişiden kişiye değişkenlik gösterir; genellikle alt düzeyde ilerler.

Burun ameliyatı olabilmek için belli bir yaş aralığı var mıdır?

Burun ameliyatı olabilmek için belli bir yaş aralığı var mıdır?

Bayan hastalarda 16, erkek hastalarda 17 yaş, alt sınır olarak kabul edilmekle beraber; çok daha küçük yaşlarda nefes almayı engelleyici durumlar mevcutsa kemikleşme noktaları korunarak, kıkırdak eğriliği veya nefes alma odaklı burun operasyonu planlamak zorunluluk yaratabilir. İleri yaştaki hastalarda da sağlık durumuna bakmak kaydıyla ve genel anestezi riski hesaba katılarak bu ameliyatlar planlanabilir.

Burun ameliyatı sorasında, burun ucu düşer mi?

Burun ameliyatı sorasında, burun ucu düşer mi?

Yeni teknoloji rinoplasti operasyonlarında, burunların ön kısmı greft denilen kıkırdaklar ile desteklenir; burun ucunun desteklenmesi ile ilerleyen yaşlarda fizyolojik olarak görülecek olan burun ucu açısının düşmesinin önüne geçilebilir. Tabi ki işinin ehli ve tecrübeli plastik cerrahların planladığı operasyonlarda burun ucu düşmesi söz konusu bile olmaz.

Burun ameliyatlarında, bütün hastalara aynı cerrahi yöntem uygulanır mı?

Burun ameliyatlarında, bütün hastalara aynı cerrahi yöntem uygulanır mı?

Tabi ki bu ameliyatlar kişiye göre planlanan ameliyatlardır, herkesin burun yapısı kendine özeldir; bir hastaya uygulanan teknik, başka bir hasta ile birebir aynı olmaz. Hastaların yüz simetrisi, kıkırdakları, kemik, deri ve derialtı yapısı birbirinden farklıdır. -Burun operasyonlarında, açık teknik be kapalı teknik neye göre planlanır? Plastik cerrahın tecrübe ve uzmanlık alanına göre, her iki teknikle de başarılı operasyonlar planlanabilir. İki teknikle de, ameliyat sırasında tüm bölgeye müdahale edilerek, burun eti, geniz eti, sinüzit gibi sorunlar çözümlenebilir.

Burun estetiği ve doğru nefes alma, dış bölgeden planlanan bir ameliyat mıdır?

Burun estetiği ve doğru nefes alma, dış bölgeden planlanan bir ameliyat mıdır?

Tek bir kesi ile burunun dışına, iki taraflı olarak içine girişebilir. Bazen hastalarda, burun içinde bir sorun yoktur fakat sadece dışındaki aks eğriliği sebebiyle burun tıkanıklığı sorunu ortaya çıkar; bu durumlarda rinoplasti planlaması yapılır. Diğer taraftan burun içindeki kıkırdak eğriliğini çözümlemeden estetik müdahale yapmak tam olarak sonuç vermeyecektir. Yani burun etken görevleri olan, kesinlikle içi ve dışı birlikte değerlendirilmesi gereken bir organdır.

Burun tamponlarının çıkarılması aşamasında zorluk yaşanır mı?

Burun tamponlarının çıkarılması aşamasında zorluk yaşanır mı?

Gelişen yeniliklere günümüzde silikon tamponlar veya kendiliğinden eriyen tamponlar tercih edilmektedir; silikonların ortasından hava almaya müsait boşlukları olup, burun içindeki mukoza dokularının yerlerine doğru oturmasını anaçlanmaktadır. Bu silikonlar genellikle 4 ile 7 gün aralığında çıkartılır oradaki varlığı kişiyi rahatsız edecek, engelleyecek düzeyde değildir.

Burun Estetiği Ameliyatlarında ideal yaş aralığı

Burun Estetiğinde İdeal Yaş Aralığı

Burun Küçültme Rhinoplasty Reduction

Burun estetiği için ideal yaş aralığı için net bir süre yoktur. Burun estetiği muayenesinde hasta, önce genel sağlığı açısından değerlendirilmeli, burnu ile ilgili olması istedikleri ve şikayetleri tek tek not edilmeli, burunun hem içi hem de burun estetiği detaylı muayene edilmeli, gerekli hesaplamalar ve ölçümler yapılmalı, fotoğraflar çekilmeli, fotoğraflar üzerinden yapılabileceklere karar verilmeli, işlem ile ilgili tüm riskler, detaylar ve iyileşme süreci ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

Burun Ucu Düşmesi

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Düşmesi

Burun ameliyatlarında gereksiz kıkırdak çıkarılması burun düşmesinde en sık rastlanan nedendir. Bun dışında buruna travmalar, burun enfeksiyonları ve burunu tutan çeşitli hastalıklarda da burun destek dokuları bozulabilir ve burun ucu düşebilir.

Burun Estetiğinde yeni tekniklerle burun ucu düşmesi önleniyor.

BURUN UCU DÜŞÜK BURUNBurun ucu düşmelerini daha iyi anlayabilmek için olayı şöyle özetleyebiliriz: Mimari yapılarda olduğu gibi burun çatısında da yapıyı yerinde tutan ve destekleyen birtakım önemli anatomik oluşumlar vardır. Binaların kolon ve kirişlerindeki bir zayıflık ya da bir kolonun çıkartılması nasıl problemlere ve çökmelere yol açıyorsa, bunun benzerinin burun anatomisinda de olduğunun bilinmesi gerekir.

Son yıllarda uygulanmamakla birlikte; nefes problemi için belli kurallara uymadan, çok radikal olarak çıkartılmış bir kıkırdak dokunun bu bahsettiğimiz yapıyı ne derece bozduğu ve burun ucunda düşmelere yol açtığı artık çok iyi biliniyor.

Bunun yanında bu desteği sağlayan birçok önemli anatomik oluşum da mevcuttur.

Rinoplastide son yıllardaki yaklaşım değişikliği, uygulanan daha minimal ve destek yapıyı daha az bozan cerrahi tekniklerle biz artık bu önemli yapıları koruyabiliyor, şekillendirebiliyor ve hatta gerekirse güçlendirebiliyoruz.

Ameliyat esnasında gerekirse kıkırdak desteği, kıkırdak ilerletmeleri, birtakım dikiş uygulamaları gibi bazı cerrahi tekniklerle desteği artırabiliyoruz.

Rinoplasti sonrası ödemler burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrası normal gidişattır.Rinoplasti sonrası ödemler burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrası normal gidişattır.

Bu arada yanlış anlaşılmalara yol açmamak için bir konuya da açıklık getirmekte fayda var; rinoplasti sonrası erken dönemde ödemler nedeniyle burun ucundaki kalkıklık bir süre sonra ödemlerin azalmasıyla birlikte planlanan yerine iner. Dolayısıyla bu süreç burun ucu düşmesi değil, ameliyat sonrasının doğal gidişatıdır.

Rinoplasti isteği ile başvuran ya da ameliyat olmayı planlayan hastalarımızı bu konularda aydınlatmak ve bu “düşme” fobisini artık bir şehir efsanesi olmaktan çıkarmak istiyoruz.

Burun estetiği ameliyatından sonra burun ucunda düşme olur mu?

Burun estetiği operasyonu için bizlere başvuran hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi de budur.

Hastalar yıllar önce çevrelerinde yapılmış ve burun ucunda düşme olmuş kişileri görüp ya da duyup, haklı olarak bu endişeyi taşımaktadırlar.

BURUN UCU DÜŞMESİ

Burun estetiği operasyonları artık yeni teknikler sayesinde, burnun destekleri korunarak yapılan bir operasyon halini aldığı için, operasyon sonrası burun ucunda düşme meydana gelmez.

Artık yeni burun estetiği teknik ve felsefesi , destekli burun ameliyatını öngörmektedir. Bırakın burun estetiği operasyonlarının burun ucunda düşmeye yol açmasını, tam tersi burun estetiği operasyonları burun ucunu daha güçlü ve destekli yapmaktadır. Bu sayede de burun ucunda düşme olmamaktadır.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

BURUN AMELİYATI

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı BursaBURUN AMELİYATI

Estetik ameliyatlar denilince akla ilk gelen Burun ameliyatıdır.

Geçmişten günümüze güzellik kavramı bilim adamları ve sanatçılar tarafından oldukça yoğun ilgi görmüş, yapılan birçok araştırma sonucunda altın oran (1,618) konusunda hemfikir olmuşlardır.

Vücudumuz ve yüzümüz bu altın orantıya göre yaratılmıştır. Sadece güzel bir yüz için bile birçok açı ve oran tespit edilmiştir.

Burada yüzümüzün tam ortasında yer alan ve altın orantımızı en çok etkileyen organımız burun, önemli bir rol oynuyor.

Bu sebeptendir ki Burun Ameliyatı (rinoplasti) en fazla tercih edilen estetik operasyonlardan biridir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Ameliyatı Nedir?

Alın, burun ve çenenin birbirine oranı, bunların birbiri ile yaptıkları açılar gözlerin ve kaşların konumu ve yatay düzlem ile olan açıları gibi bir çok ölçülebilir değer belirlenmiştir. Yine bu araştırmalar göstermiştir ki, güzel bir yüz için bu ölçümlerin değeri ırktan ırka değişmemektedir. Burun ise yüzün tam ortasında yer aldığından yüzdeki oranların ve simetrinin belirlenmesinde en önemli yapıların başında gelmektedir.

Bu yüzden "estetik burun" operasyonu en sık uyguladığımız estetik cerrahi işlemlerden biridir.

Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.

Burun ameliyatı, kişinin görünüşünü daha güzel hale getirir ve özgüveni arttırır.

Burun Ameliyatı operasyonuna karar vermeden önce gerçekçi olunmalı ve nasıl bir sonuç istediğinizi açıkça belirtmelisiniz.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonları, burun da oluşan anatomik defarmosyon veya sonradan oluşan kaza, düşme, darp gibi travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerini düzeltmek için yapılan bir estetik operasyondur. Burun bu deformasyonlar nedeni ile nefes almakta zorlanır.

Ülkemizde burun deformasyonu sorununa oldukça sık karşılanmaktadır bu nedenle Burun Ameliyatı en çok talep edilen ameliyatlardan biridir.

Burun estetiği şahsa münhasır bir operasyondur. Günümüzde estetik cerrahlar burun estetiği operasyonlarında sadece burundaki eğrilik veya deformasyonları düzeltmekle yetinmeden yüz hatlarına yakışır bir burun olmasını da göz önünde bulundururlar. Çünkü burnun yüzdeki duruşu, çizgileri, kemikleri, açısı, dudakla mesafesi her kişi de farklıdır.

BURUN AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Burun estetiği operasyonları iki türlü yaklaşımdan oluşmaktadır.

Bunlar:
    Açık yaklaşım
    Kapalı yaklaşım

Burun estetiği operasyonlarında iki teknik de uygulanmaktadır fakat kapalı yaklaşıma kıyasen açık yaklaşım popülerlikte açık ara daha fazla tercih edilmektedir. Her iki teknik de de başarı elde etmek doktorun deneyimi, marifeti ve doğru bir estetik bakışına sahip olması ile mümkündür. İki tekniğinde hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur. Doğru bir tespit yapmak gerekirse, yapılması gereken ameliyatın başarılı ve isabetli olması, operasyonun insizyon türünden çok çok daha mühimdir.

Burun Ameliyatında ilk adımda ne yapmalıdır?

Burun Ameliyatı Operasyon öncesi ilk görüşme:

Hasta bizzat estetik cerrah ile görüşmeli asistanı veyahut başka bir görevli ile değil direk operasyonu yapacak estetik cerrah ile konuşmalıdır. Hasta kendini ve nasıl bir burun istediğini doktoruna detaylıca anlatmalıdır. Estetik cerrah kişinin isteklerinin makul olup olmadığını kişinin istediği burnun kişinin yüzüne yakışıp yakışmayacağını değerlendirir ve hastanın kendisine yakışacak yüz hatları ile uyum sağlayacak burun yapısını bilgisayar ortamında veya fotoğraf olarak kişiye gösterir. Burada amaç kişinin operasyon sonrasında kendi burnunun nasıl olacağı noktasında kişiye fikir vermektir. Herhangi bir psikolojik sıkıntı söz konusu olmaması için mühimdir.

Burun Ameliyatı kimlere uygulanır?

RİNOPLASTİBurunun yüzün harmonisini bozduğu kişilerde bu operasyon uygulanır.

Burun Ameliyatı ile boyut ve açılar oranlanarak burun yüze daha uyumlu hale getirilir.

Estetiğin temel iki kuralı olan “oran ve simetri” yi bozan şekil bozuklukları bu operasyonda düzeltilebilir.

Burun içerisindeki eğrilikler burnun dışında da eğrilik oluşumuna neden olabilmektedir. İçerideki eğriliği düzeltmeden burnun dışındaki eğriliklerin düzeltilmesi mümkün değildir. Burun bütündür ve bu yaklaşımla hem nefes problemleri hem de estetik kusurlar düzeltilmiş olur. Estetik burun operasyonu olacak kişi 14-16 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olmalıdır.

Burun Ameliyatı konusunda ameliyatlı yada ameliyatsız rinoplasti işlemlerini daha kolay anlatmak için burun anatomisini özetlemek gerekir.

Burun kabaca üçe ayrılır. İç kısmını örten bizin mukoza dediğimiz hava yolunu döşeyen yumuşak, kırmızı, etli kısımı.

Bu iç örtü soluduğumuz havayı ısıtıp, nemlendirir. Oksijenin daha kolay emileceği nemli havanın ciğerlerimize hızlanarak akışını sağlar.

Ayrıca koku duyusu bu iç tabakada yerleşiktir. Orta kısmı kemik ve kıkırdaktan oluşur.

Bu sert kısım nefes alırken burnun büzüşmesini önlediğinden çok önemlidir. Soluduğumuz hava daha kaliteli havaya dönüşürken bu uzun kemik ve kıkırdak yapının içinde akarak hızlanır ve nemlenir.

Bu bölümdeki kusurlar,eğrilikler yada kemer estetik kusur olarak dışarıdan belli olur.

Son olarak bu iki yapıyı örten kas ve ciltten oluşan yumuşak doku örtüsü. 1-2 mm olması gereken bu örtünün kalınlığı bazen 3mm den kalın olabilir. Bu durumda kemikler ince ve düzgün olsada burun kaba gözükür.

Burun Ameliyatında (Rinoplasti) çok önemli yenilikler var!

Üç boyutlu görüntüleme. Ameliyat öncesinde 3D vectral sistemlerle hastanın yüz fotoğrafları çekiliyor. Hastanın üç boyutlu görüntüsü üzerinde değişiklik yapılarak planlanan girişim hasta ile tartışılabiliyor.

Burun ve yüzde planlanan işlemler önden, yandan, alttan ve üstten hastaya gösteriliyor ve hastanın yeni görüntüsünü tam ve eksiksiz algısı sağlanıyor.

Bu yenilik sayesinde hasta istediklerini veya istemediklerini bize tam olarak anlatabiliyor. Bu çok önemli bir gelişme.

Rinoplasti

Estetik Burun Ameliyatı

BURUN AMELİYATI

Burun Ameliyatı hasta değerlendirmesini nasıl yapılıyoruz?

Hastalarımızı detaylı olarak muayene ediyoruz ve ameliyat sonrası burun şekliyle ilgili bilgilendiriyoruz. Bunu yapabilmek bilgisayar teknolojisi gelişene dek oldukça zordu. Günümüzde ise hastanın fotoğraflarını çekerek birkaç dakika içinde aklımızdan geçen ameliyatı fotoğraf üzerinde uyguluyoruz.Ve farklı planlamalarla bunu karşılaştırıyoruz. Böylece hastamızla birlikte en uygun ameliyat planı üstünde tartışıp en doğru sonuca ulaşabiliyoruz.

Rinoplasti için uygun adaylar kimlerdir ?

17 yaşını doldurmuş ve ameliyat olmasına tıbbi açıdan sakınca bulunmayan kişiler rinoplasti için uygun adaylardır.

Burun Ameliyatı ne kadar sürüyor?

Ortalama ameliyat süremiz 1 saattir.

Açık mı yoksa kapalı teknikle mi burun ameliyatı yapıyoruz?

Hastalarımızın %90'ını kapalı teknikle ameliyat ediyoruz.

Burun ameliyatı sonrası iz kalıyor mu?

Kapalı teknikle ameliyat yaptığımız için gözle görünür herhangi bir iz kalmamaktadır.

Hastanede kalış süresi ne kadar?

Hastalarımız ameliyat günü sabah hastaneye gelirler. Aynı gün ameliyat olur, aynı gün akşam veya ertesi gün sabah taburcu olup evlerine giderler.

Nefes alma zorluğu olan hastalara rinoplasti uygulanır mı?

Burun Ameliyatı ( Lazer Rinoplasti ) ameliyatı olmak isteyen fakat nefes almada zorlanmaya neden olan rahatsızlıkların eşlik ettiği problemleri olan (deviasyon, burunda kemik veya şişlik olması gibi) hastaların bu şikayetlerini aynı seansta Burun Ameliyatı ameliyatı ile birlikte çözüyoruz.

Burun Ameliyatında burun içine tampon koyuyor muyuz?

Ameliyatta burun içine tampon koymuyoruz. Sadece nefes alma problemi de olan küçük bir grup hastaya ince silikon tabaka yerleştiriyoruz ve 1. Haftada ağrısız bir şekilde çıkartıyoruz.

Burun Ameliyatında burun sırtına alçı koyuyor muyuz ?

Rinoplasti yaptığımız hastaların yaklaşık olarak hepsine burun sırtına plastik atel (“alçı” olarak adlandırılabilinir) koyuyoruz. Ameliyat sonrası 3. gün ten rengi flaster ile değiştiriyoruz. Ameliyat sonrası 1. hafta bu flasteri de alıyoruz ve burunda görünen hiçbir şey kalmıyor.

Burun Ameliyatı sonrası ağrım olacak mı ?

Rinoplasti ağrısız bir ameliyattır. Ameliyat sonrası basit ağrı kesicilerle hasta konforunu kolayca sağlamaktayız.

Burun Ameliyatı sonrası kanama, morarma, şişlik oluyor mu ?

Ameliyat günü akşamında bazı hastalarda peçetede belli olacak kadar kanama olabilir.Hiçbir zaman ek bir müdahaleyi gerektirmez. Morarma ve şişlik bazı hastalarda kısmen olabilmekle birlikte 4. gün sonunda tamama yakın geriler.

Burun Ameliyatı Sonrası iyileşme süreci ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler

1. hafta sonunda hastalarımız işlerine geri dönebilirler, kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilirler. 1. ay sonunda ameliyatın estetik olarak neticesi tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Ameliyat sonrası yaptığımız öneriler dışında, hastalarımızın aksi belirtilmedikçe;

-  1 hafta süreyle Aspirin ve benzeri ağrı kesiciler kullanmamalarını

-  burunlarına 4 hafta süreyle darbe almamalarını

-  yüksek seviye hareketlilik gerektiren aktivitelerden (spor gibi…) kaçınmalarını istiyoruz.

Burun Ameliyatının riskleri nedir?

Burun Ameliyatı ameliyatının riskleri, genel anestezi (narkoz) ve hastanın olası mevcut sağlık problemleriyle doğru orantılıdır. Hastalarımızı ameliyat öncesi bir dizi tahlil ve muayeneden geçiriyoruz. Anestezi uygulamasını yapacak uzman hekimler, tahlil sonuçlarını ve bu sonuçların mevcut sağlık problemlerine etkisini değerlendirir. Ancak bu değerlendirme sonrasında ameliyat olmasında sakınca görülmeyen hasta, ameliyat için uygun bir adaydır. Ameliyata engel bir durum saptanmışsa ameliyatı erteliyoruz ve gerekli tedavi için hastamızı yönlendiriyoruz.

Estetik ve plastik cerrahide benzer hasta şikayetlerinin farklı hekimler tarafından farklı çözüm önerileri getirilebilmektedir. Burada önemli olan çözüm önerilerinin farklılığı değil yapılan müdahaleler sonucunda hastayı memnun eden sonuca ulaşabilmektir. Bu sebeple burada anlatılan uygulamalar bizim kişisel çözüm önerilerimizin örneklemeleridir. Sonuç olarak vurgulamak istediğimiz, diğer uygulama yöntemlerinin yanlışlığı değil bizim uygulama yöntemlerimizle daha iyi sonuçlar aldığımızı düşündüğümüzdür. 

Burun Ameliyatında tam olarak neler yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyata başlandığında her hangi bir komplikasyon gelişmez ise aşağı yukarı 2 saat içerisinde operasyon tamamlanır. Operasyon öncesi hasta herhangi bir komplikasyon gelişmesin için her cerrahi işlem öncesi olduğu gibi bir takım tetkiklerden geçirilir. Açık ve kapalı yaklaşım olarak ikisi de rinoplasti tekniği ile uygulanabilmektedir. Genel olarak hemen hemen tüm cerrahlar açık yaklaşım rinoplasti tekniğini kullanmaktadır.

Açık rinoplasti işleminde burnun uç bölgesinden kesiler ve iç kısmından kesiler açılır. Açılan bu kesilerden burun uç kısımlarındaki kıkırdaklar düzeltilebilir ve hastanın istediği şekil kolayca uygulanabilmektedir. Bu kesi türü ile yapılabilecek işlemleri şöyle de sıralayabilmek mümkündür:

 • Burun uç kısımındaki kıkırdak dokusundaki deformasyonlar ve ya istenilen burun uç kısmı açık rinoplasti ile mümkündür
 • Burnun yukarı kısımlarındaki kıkırdaklardaki deformasyon ve ya şekil bozukluklarının giderilmesi
 • Gerekli olduğu durumlarda burundan alınan kıkırdaklar ile buruna eklenerek şekil verilebilir
 • Burun kemeri törpülenerek istenilen miktara getirilir. Kemikler birleştirilerek burun da daraltma gerçekleştirilir.
 • Nefes alma problemlerine neden olan tüm sorunlar ortadan kaldırılır. Burnun orta bölümündeki eğrilikler konka hipertrofisi veya septum deviasyonu ( burun eti) düzeltilir.

Burunun hem sağlık hem de estetik açıdan yapılması gereken tüm müdahaleler açık rinoplasti tekniği ile yapılabilmektedir.

Burun estetiğinde ameliyatında minimum tampon dönemine merhaba!

Burun-Estetiği

Önceden yapılan burun estetiği ameliyatlarında gayet eski teknolojik aletler kullanıldığı için ayrıca bu alanda öğretilen bilgi de sınırlı olduğu için bu ameliyatlarda burun içerisine oldukça uzun ve sıkıntı veren tamponlar yerleştirilirdi. Bu durumda operasyonu sonrasında hastanın hem nefes almasını güçleştirir hem de tamponun çıkarma işlemi biraz uzun sürdüğü için bu durum hasta için işkenceye dönüşürdü. Bu durumda burun estetiği yaptırmak isteyip de korkan çekinen hasta sayısında bir hayli etkili olurdu.

Zamanla her geçen gün gelişen bilimsel ve teknolojik imkânlar ile tamponların boyutları gün gün küçülerek bu operasyonların daha kolay ve daha az acısız hale gelmesi gözlemlenmiştir. Günümüzde ise gelişen son teknoloji ile birlikte artık burun estetiği ameliyatlarında buruna yerleştirilen tamponların boyutları mimimum seviyeye indirilmiştir. Böylece operasyon sonrasında hasta hem kolay nefes alabilmekte hem de bu tamponların çıkarım sürecinde canı yanmamaktadır. Burun estetiği operasyonu sonrası hasta için bir kabus olmaktan çıkarılmıştır.

Burun estetiği ameliyatları arasında tamponsuz ameliyat yöntemi

Tampon kullanılmayan burun estetiği ameliyatlarında burun içerisinde burnun orta kısmındaki hat boyunca karşılıklı dikişler ile iki kısımda birbirine yakınlaştırılır. Böylece yapılan bu dikişler tamponun yaptığı işlevi görmüş olurlar. Bazen de bu duruma ek olarak slikon da eklenebilir. Böylece burun içerisinde yapışıklık olmaması da engellenmiş olur.

Burun Ameliyatı sonrasında neler olabilir?

Burun Ameliyatı kolay bir ameliyat olup ameliyat sonrasında aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz. Ancak arzu ederseniz bir gün hastanede yatmayı tercih edebilirsiniz. Her ameliyat sonrasında ağrı olduğu için kişiler Burun Ameliyatı sonrasında da hemen ağrı hissedilecek sanırlar ve endişe duyarlar. Oysa Burun Ameliyatı sonrasında beklenildiği gibi kişi de ağrı olmaz. Çünkü ameliyat kıkırdağı çevreleyen zarın ve kemiğin altında yapıldığı için üstelik operasyon anında da lokal anestezi ile yapıldığı için operasyon sonrasında hastanın ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Burun Ameliyatından sonra yanaklarda şişlikler oluşması normal midir?

Burun estetiği ameliyatlarında her ameliyat sonrasında olduğu gibi bir takım beklenen tepkiler oluşması gayet normal bir gelişmedir. Bunlar en fazla 15 gün içerisinde ortadan kaybolabilen normal ve beklenen tepkilerdir. Bunlar:

 • Yanaklarda oluşan şişlikler
 • Gözaltı torbasında oluşan şişlikler
 • Göz kapaklarında oluşan morluklardır. Göz kapakları oldukça hassas olduğu için en ufak bir çarpma da bile morarabilmektedir.


Bütün bu tepkiler en geç iki hafta içerisinde yok olmaktadırlar.

Ameliyat sonrasında ilk randevu bir hafta sonrası içindir. Aradan geçen bir haftada kişi kendini biraz toparlamıştır. Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır. Hala burundaki ve yanaklardaki gözaltı torbalarında ki şişlikler durmaktadır. Bu şişlikler ancak 15 gün içerisinde geçmektedir. Morluklar ise gitmiştir. Genelde ameliyattan sonraki ilk bir ayın bitiminde hasta normale dönmektedir. İlk bir yıl içerisinde de burun bütünüyle tam olarak yerine oturmuş olur.

Burun Ameliyatı Ardından Oluşabilecek Komplikasyonlar

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi operasyonun başarısı o operasyonu yapan cerrahın deneyimi ve el becerisi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle cerrah ne kadar iyi olursa ameliyat sonrasında komplikasyon olma ihtimali o kadar düşük olur. Ancak bütün bütün risk yok demek mümkün değildir. Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi her zaman sürpriz bir risk oluşma ihtimali mevcuttur.

Bir burun ameliyatında oluşabilecek risklerden bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz.

 • Enfeksiyon oluşumu
 • Burun kanamaları
 • Anestezi kaynaklı riskler
 • Burun sırtında oluşan damarlanmalar


Burun ameliyatı herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Ancak burun deliklerine yapılacak her hangi bir müdahale (küçültme)de bazen çok az da olsa iz kalabilmektedir. Ancak burun ameliyatlarında estetik cerrahlar bu alanda daha başarılı işler çıkarabilmektedirler. Estetik cerrahlar bu gibi sorunlarda kapalı ameliyatı tercih ettiklerinden iz kalma riski hemen hemen hiç yok gibidir.

Burun Ameliyatı sonrasında oluşabilecek riskler nelerdir?

Burun ameliyatı sonrasında her hangi bir risk ile karşılaşmak olası bir durumdur. Alanında uzmanlaşmış en tecrübeli estetik cerrahların yaptıkları operasyonlarda bile çeşitli riskler oluşabilmektedir. Bu alanda istatiksel bir rakam vereceksek her 10 hastadan birinde risk oluşabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşınca kişinin psikolojisinin bozulmasına hiç gerek yoktur. İkinci bir operasyon sonrası kişi memnun olacaktır. Çünkü genellikle 2. Operasyon sonrasında başarıya ulaşılmaktadır.

Burun Ameliyatı Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır.
 2. Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır.
 3. Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır. Alınması gereken ilaç var ise ve şart ise bu doktorunuzun iznine bağlı olmalıdır.
 4. Uyurken başı sadece dik tutarak uyumalıdır
 5. Yumuşak bir diş fırçası kullanmak gerekir
 6. Burunu korumalı herhangi bir yere değmemesine özen göstermelidir
 7. Takılan alçı ateli sadece hekim çıkarmalı bunun haricinde kişi dokunmamalıdır
 8. Burundan gelen açık pembe sıvı az az kanama olabilir. Fakat durmayan bir kanama olduğunda doktora gidilmelidir
 9. Operasyon sonrasında kan basıncını yükseltecek hareketlerden kaçınılmalıdır
 10. Burun sargıları açıldığında havaya doğru kalkık bir burun görülebilir bunda sıkıntı yoktur. Daha sonra zamanla inecektir.
 11. Güneşten iki ay süreyle korunmalıdır
 12. Üst dudak ve burun çevresinde geçici uyuşukluk hissedilebilmektedir. Bu durum gayet doğal bir durumdur.
 13. Burun ameliyatı sonrası psikoloji bozulup depresyon gibi bir hal alabilirsiniz bu durum burnunuzdaki tıkanıklıktan kaynaklanabilir. İyileşme sürecinin uzun olması normal hayatınızın etkilenmesinden kaynaklanabilir. Bu durum ise 6 ila 12 ay içerisinde tamamen geçecektir.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Ülkemizde burun ameliyatı fiyatları ilan ederek duyurmak yasalara aykırıdır. Bununla birlikte iletişim formumuza gerekli bilgileri girdiğiniz taktirde hasta danışmamız size en kısa zamanda dönecektir.

Hasta danışmanımız size ödeme koşuları, taksit seçenekleri ve kredilendirme olanakları ile ilgili ayrıntılı bilgi verecektir.

Türkiye’de özel sigortalar ve devlet kurumları estetik ameliyatlarının hiç birini karşılamamaktadır. Buna mukabil, son zamanlarda bankalardan tüketici kredisi kullanmak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi çerçevesinde estetik ameliyat fiyatlarını internet sayfamız üzerinden paylaşamıyoruz Fiyat bilgisi almak için lütfen bu linke tıklayınız. Bilgi edinme formunu veya iletişim menüsündeki formu doldurarak yada 0224 233 57 00 - 58 00 telefonlardan bizi arayarak ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

RİNOPLASTİ

Bu broşürün amacı, burun estetiği hakkında sizin ameliyatla ilgili bilgi sahibi olmanızdır. Plastik cerrahi ameliyatı olmayı düşündüğünüzde, cerrahınıza, ihtiyacınız olan ek bilgileri soracağınız için, mutlaka rahat ve ameliyatla ilgili ön bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Burun estetiği facebook sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

Burun Estetiği Ameliyatı

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Burun estetiği ameliyatının amacı, burnun genel görüntüsünde değişiklik yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmek ve bu arada varsa nefes alma problemini de çözmektir.

Burun estetiği ameliyatı ile burun uzatılıp kısaltılabilir, küçültüp büyütülebilir, burun delikleri ve burun sırtı ya da “kemer” kısmının şekli değiştirilebilir.

Estetik Burun AmeliyatıBurun ucu daha kalkık, daha dar ya da daha geniş olacak şekilde değişiklikler yapılabilir.

Kısacası burun ve yüzün anatomik özellikleri ve burun derisinin izin verdiği ölçüde değişiklikler yapmak mümkündür.

Burun iç kısmının eğriliği, yani septum deviasyonu toplumda sıkça görülür.

Deviasyonun derecesi, yeri ve seviyesi kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Eğer hava kanallarını kapatacak derecede sorunlu ise nefes alma zorluğuna yol açabilir.

Böyle bir durumda bu eğrilik burun estetiği ameliyatı operasyonu kapsamında düzeltilebilmektedir ki bu işleme Septoplasti adı verilir.

Burun Estetiği Ameliyatı için Uygun özelliklere sahipmisiniz ?

Burun estetiği ameliyatı için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

•      Burun yüze göre geniş veya uzundur.

•      Burun kemiği kırık ya da eğridir.

•      Kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı burnun şekli değişmiştir.

•      Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.

•      Yan profilden bakıldığında burun ucu düşüktür.

•      Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.

•      Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir.

Ayrıca bakınız: Burun estetiği ameliyatı için uygun özelliklere sahip misiniz ?

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla hastane ortamında ve genel anestezi altında tercih edilir. Yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1,5-2 saat arasında süren bir işlemdir.

Genelde hastanede kalmayı gerektirmez ancak biz hastalarımızın şişliklerinin daha az olmasını ve daha az morarmalarını sağlamak amacıyla hastanede Hilotherm isimli içerisinde 12 derecede su dolaşan bir maskeyi kullanamaları için gece hastanede kalmalarını tavsiye ediyoruz.  

Ameliyat sonrasında 5 ila 7 gün arası burnu stabil halde tutmak için termal splint denilen atel kullanılır. Tampon genelde kullanılmaz, gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı yada özel sünger yapıdaki tamponlar kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir, 1 hafta sonra çalışmaya başlanabilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve 3. aydan itibaren gözlük kullanılabilir. Burun son şeklini, kişiden kişiye farklılıklar göstermekle beraber, 1 yıllık bir sürede alır.

Burun estetiği ameliyatında amaçlanan çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle yüzünün genel özelliklerini tanıyan, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar en çok memnun olan hastalardır.

Ne istediğinden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloga girmek çok önemlidir.

Ameliyat öncesi bilgisayar çalışması sonrası hastanın kendi fotoğrafı üzerinde yapılan düzeltmeler ameliyat sonucuna dair hastaya fikir verir.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısı ve iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil, tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir.

Kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı kişiler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken, diğerleri daha kalkık ve gösterişli bir burun isteyebilmektedir.

Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.