Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Göğüs Büyütme (Protez) Estetiği

Göğüs Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Ameliyatı | Augmentasyon Mamoplasti

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Alper Bayraktar iz bırakmadan doğal sonuç veren göğüs büyütme estetiği, göğüs büyütme ameliyat fiyatları ve silikon protez hakkında bilgiler vermektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı | Augmentasyon Mamoplasti |

Augmentation mammaplasty olarak da anılan Göğüs büyütme ameliyatı daha dolgun görünümlü göğüslere sahip olmak ya da doğum veya kilo kaybı ardından Göğüs boyutunda oluşan küçülmeyi düzeltmek amacı ile Göğüs protezi kullanılarak yapılır

Göğüs Büyütme Ameliyatı nedir?

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI

Göğüsler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki Göğüsnin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir.

Kişinin kendi dokuları ile Göğüs büyütme ameliyatları denenmiş, ancak limitli sonuçlar vermiştir.

Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak Göğüslerin büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir.

Göğüs protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Silikon Göğüs protezi (implantı) nedir ?

slikon meme implant

Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Göğüs protezleri, Göğüs şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır.

Yuvarlak Göğüs protezi  ve damla şeklinde Göğüs protezi  (anatomik Göğüs protezi) mevcuttur. Kadının Göğüssindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir.

Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir.

Günümüzde kullanılan Göğüs protezleri içeriklerine göre şöyle adlandırılabilir:

 1. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır. Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. ABD' lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.
 2. Silikon balonun içi boştur. Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir.
 3. PVP: Aynı şekilde silikon balonun içi PVP (polyvinyl pyrrolidone povidon) adı verilen kimyasal madde ile doludur. Jel kıvamında ve kullanıma hazır haldedir . Üretici firma tarafından piyasadan çekildiği bildirilmiştir.
 4. Soya Yağı: Silikon balonun içi soya yağı ile doldurulmuş, kullanıma hazır protezlerdir. Kullanım alanı henüz yenidir. Uzun dönem sonuçları hakkında fazla bilgi yoktur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı ile;

 • Göğüslerinizin dolgunluğunu arttırmak
 • Genel görüntünüzün daha dengeli ve orantılı hale kavuşması
 • Kendinize güveninizin artması

Not : Göğüsün ameliyatla alınması (mastektomi) ya da yaralanmaların ardından yeniden göğüs yapmanın gerektiği durumlarda da yine Göğüs protezi kullanılabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı, göğüs büyütme ameliyatı öncesi bilmeniz gerekenler

Üç boyutlu görüntüleme sistemi ile,protezin büyüklüğüne,şekline,sizinde görmenizi sağlayarak karar veriyoruz.

Daha fazla bilgi edinin: Göğüs büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası bilinmesi gerekenler

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

Göğüs altı kıvrımı (Submammarian)
Göğüs baş alt kısmı (Sirkumareolar)
Koltukaltı (aksiller)

Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez konabilmektedir. Ancak bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın Göğüs yapısına göre Göğüs dokusu arkasına yada göğüs kasının (pektoral) arkasına yerleştirilebilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası Göğüsye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir, Göğüs başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve Göğüs normal olarak işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Protezle Göğüs büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.
Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, Göğüsnin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

Ameliyat ile ilgili muhtemel sorunlar

Her ameliyat istenmeyen bazı durumlar ile sonuçlanabilir. Bu ihtimalleri doktorunuzla konuşmanızda yarar vardır. Doktorunuz tüm bu riskleri içeren bilgi ve onam içerikli metni sizinle paylaşacak ve ameliyat onayınızı alacaktır. Doktorunuz size bu risklerden bahsettiği zaman teker teker hepsini tartışmalısınız.

Ameliyatın Karnesi:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Donanımlı bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 2-2,5 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün/1 gün sonra taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Ağrı kesicilerle kontrol edilebilen tolere edilebilen ağrılar olabilir, rahatsız edici düzeyde değildir.

Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede

Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılır

Sutyen: 6 hafta yumuşak sprocu sutyeni kullanılır
Dikişler: Alınması gereken dikiş yok

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra koşuya başlanabilir. Kolların kullanıldığı fitness, tenis gibi sporlara 6-8. haftadan sonra başlanabilir.

Son şekil: Genellikle bir iki ay göğüsler olduğundan %30 daha büyük dururlar. Bunun sebebi cerrahi şişliklerdir. Bunların geçmesi ve Göğüsnin tam şeklini alması üçüncü ay civarında olur.

Göğüs Büyütme (Augmentation Mammoplasty) sorular

Göğüsler neden küçüktür ya da sonradan küçülür?

Genetik ya da gelişimsel problemler nedeniyle kadınların göğüsleri yeteri kadar gelişmeyerek küçük kalabilmekte. Bunun dışında kilo alıp verme, doğum ve emzirme sonrası göğüslerde hacim kaybı yaşanabilir. Göğüslerin biri diğerinden bir miktar daha küçük de olabilir.

Göğüs büyütme operasyonu kimlere uygulanabilir?

18 yaşını doldurmuş, operasyona engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık problemi olmayan her bayan göğüs büyütme operasyonu olabilir?

Silikonla göğüs büyütme operasyonu sağlıklı mıdır?

Kullanılan protezin kalitesi önemlidir. En son teknoloji ile üretilmiş, FDA onayı bulunan, kaliteli protezler ile yapılan göğüs büyütme operasyonları son derece sağlıklıdır. Gelişen protez tekmolojisiyle artık silikon protezlerin herhangi bir zamanda çıkarılması gerekGöğüsktedir. Silikon protez firmaları ürünlerine ömür boyu garanti vermektedir. Bu nedenle doğru marka silikon protezleri ile gönül rahatlığı ile ameliyat olunabilir. Yapılan çalışmalarda silikon protezinin Göğüs kanseri riskini arttırmadığı saptanmıştır.

Hamilelik ve emzirme durumlarında protez çıkarmak gereklimidir?

Protez ile göğüs büyütme operasyonu sonrasında gönül rahatlığı ile hamile kalabilirsiniz. Protezin tekrar çıkarılması gerekmez. Emzirme sırasında da protezin bebeğe bir zararı bulunmaz, emzirmeye engel oluşturmaz.

Protez yerleştirmek için sıklıkla kullanılan bölgeler:

.... a) Göğüs altındaki çizginin yakını
.... b) Göğüs başının alt yarısının çevresi
.... c) koltuk altı bölgesi
Yapılan insizyon (kesi) yaklaşık olarak 4 cm. uzunluğundadır.

Protezin kas dokusunun (pectoralis major kası) önüne mi yoksa arkasına mı yerleştirilmesini önerirsiniz?

Seyrek istisnalar dışında, birçok nedenden ötürü, biz Göğüs protezlerinin kas dokusunun arkasına yerleştirilmesini önermekteyiz. Böylelikle görünüm ve his daha doğal olmakta ve protezin etrafında oluşan ve Göğüslerin sert hissedilmesine yol açan sert skar dokusunun (kapsül kontraktürü olarak bilinir) oluşma riski daha az olmaktadır. En önemlisi de, bu durumda Göğüsler mamografi esnasında çok daha iyi görülebilmektedir.

Göğüs protezi seçiminde neler önemlidir ve tercih edeceğiniz protez tipi var mı ?

Eğer ilk defa Göğüs büyütme ameliyatı oluyorsanız, sadece saline protezler kullanılabilir. Hacim olarak pek çok büyüklükte olabilirler.

Öncelikle protez markası önemlidir. İnsan sağlığı önemlidir ve maddi kaygılar güdülmeden en güvenilir marka protezler kullanılmalıdır.

Farklı şekil ve projeksiyonlarda protez seçenekleri bulunmaktadır. Damla yani anatomik protez ya da yuvarlak protezler kullanılabilir. Yuvarlak protezlerinde düşük profilli, geniş tabanlı, yüksek profilli dar tabanlı ya da ultra yüksek profilli olanları mevcuttur.

Kullanılacak protezin büyüklüğü önemlidir.

Estetik Cerrahi doktorunuz sizin için en güvenilir markayı zaten seçecektir. Ameliyat sonrsında kullanılan protezin bilgilerinin yer aldığı garanti belgesini doktorunuzdan istemeyi unutmayın ve bu belgeyi saklayın.

Damla protez mi yoksa yuvarlak protez mi daha iyidir?

Hangi protezin sizin için uygun olduğuna en iyi kararı doktorunuz verecektir. Bu nedenle bu tercihi daha çok doktorunuza bırakın. Damla protez, toplumda yaygın bilinenin aksine her zaman en iyi seçim değildir. Yuvarlak protezin doğal durmadığı kanısı da yanlıştır. Protez sonrası doğallık protezin şekli dışında kullanılan teknikle daha fazla alakalıdır. Yüksek ve ultra yüksek profilli silikon protezlerle göğüs üst dolgunluğu daha fazla arttırılabilinmekedir. Göğüs ucu sarkık hastalarda Göğüs toparlama yapmadan göğüsü hem büyütüp hem kaldırabilmekteyiz.

Hangi boyut protez kullanılmalı?

Göğsünüzün ne kadar büyümesini istediğinizi, göğüs arası ve üst kısım dolgunluğunu nasıl istediğinizi doktorunuza doğru ifade etmelisiniz. Göğüs biyiklüğünün ifadesinde 80, 90, 95 gibi rakamlardan çok A, B, C, D gibi cup size olarak ifade edilen ölçüler daha belirleyicidir. Eğer bilmiyorsanız sütyeninizde bulunan 75B ya da 80C gibi rakam ve harften oluşan sütyen boyutunuzu doktorunuzla paylaşın. Operasyon sonrası göğüs büyüklüğünüz konulacak protez dışında sizin mevcut göğüs büyüklüğünüzle de alakalıdır. Örneğin arkadaşınızın operasyonunda kullanılan 250cclik damla protez sonucu size çok güzel gelebilir. Aynı protez seçimi sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tecrübesi çok önemlidir. 3D fotoğraf ve bilgisayar programı uygulaması ile kişiye kullanılacak protez marka, boyut ve şekil seçimi yapılıp ameliyat sonrasında nasıl görüneceği önceden değerlendirilebilmektedir. Hatta bu protezle bikinili ya da kıyafetli göğüslerinizin nasıl durduğunu görebilirsiniz. Doktorunuzun göstereceği öncesi ve sonrası fotğraflar da değerlendirilerek sizin istediğiniz, vücut ölçülerinize, göğüs yapınıza en uygun protez boyutu seçilmektedir.

Kas altı mı kas üstü protez mi daha iyidir?

Kişisel tecrübe olarak kas altı ya da kas üstü tekniklerin dışında dual- plane ve subfasiyal yöntemlerle protez ameliyatlarını yapmaktayım. Dual-plane yöntem kas altı ve kas üstü yöntemin bir çeşit kombinasyonu olup her iki yöntemin avantajlarını içermektedir. Sub-fasiyal yöntem ise protezin kas altına yerleştirilmesinin uygun olmadığı hastalarda protezi daha iyi saklamaya yarayan ve son derece doğal sonuçların elde edilebildiği bir yöntemdir. Kas altı protez daha doğal diye bir kayide yoktur. Protezin hangi anatomik seviyeye yerleştirileceği kararı, bu konuda eğitimli ve tecrübeli plastik cerrahi uzmanı doktorunuz tarafından, sizin göğüs bölgesindeki deri kalınlık ve kalitesi, göğüs ucunuzun pozisyonu değerlendirilerek verilir. Kas altı protez ya da kas üstü protez daha iyidir denemez.

Silikon protez nereden yapılırsa daha az iz kalır?

Protez operasyonu göğüs ucu, Göğüs alt katlantısı ya da koltuk altından yapılan kesi ile konabilir. Doktorun tecrübesi, hastanın isteği, Göğüs ucu çapı, kullanılacak protezin büyüklüğü bu seçimde önemli faktörlerdendir.

Operasyon göğüs ucundan yapıldığında kesi kahverengi Göğüs ucu ile deri birleşim yerinde kalacağından iz belirsiz olacaktır. Göğüs alt kısmından ya da koltuk altından yapıldığında da iz vücutta zaten mevcut olan katlantı ve kıvrımların içerisinde kalacağından belirgin bir iz problemi olmaz. Operasyonda cilt yapıştırıcılar kullanıldığından hem iz daha az kalır, hemde dikiş alma gerektirmez.

Göğüs Büyütme Estetiği öncesi neler yapılmalı?

Sigara içiyorsanız operasyondan en az 3 hafta önce bırakmanız sizin lehinize olacaktır. Bildiğiniz bir hastalık, sürekli kullanıdığınız ilaçlar, daha önce geçirdiğiniz operasyonlar varsa mutlaka doktorunuza bildiriniz. Operasyon günü, operasyondan 6 saat öncesine kadar aç ve susuz kalmak gerekir. Operasyondan 1 saat önce gelerek kan tahlilleriniz yapılır ve anestezi doktoru tarafından sağlık durumunuz değerlendirilir.

Göğüs Büyütme Estetiği ne kadar sürer? Nasıl bir anestezi alacağım? Hastanede ne kadar yatmam gerekir?

Operasyon 1 saat kadar sürer. Genel ya da sedasyon anestezisi altında operasyon gerçekleşir. Operasyon sırasında ağrı hissetmessiniz. En fazla 1 gece hastanede yatarsınız. Aynı gün hastaneden çıkma şansınız da olabilir.

Göğüs Büyütme Estetiği sonrası ağrılımıdır? Ne kadar zaman sonra işime dönebilirim?

Operasyon sonrası deri gerileceğinden bir miktar gerginlik hissi olabilir. Kas müdahalesi ile yapılan protez operasyonlarda ağrı biraz daha fazladır. Sonuç olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerle kontrol edilecek bir ağrı bir kaç gün yaşanabilir. Operasyondan 3-4 saat sonra kalkıp yürüyebilecek duruma gelebilirsiniz. Operasyon sonrasında kişi 3 gün sonra masa başı işine, 1 hafta sonra normal hayatına dönebilir.

Göğüs Büyütme Estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Önerilen ilaçları düzenli kullanınız.
 • Kolunuzu 2-3 hafta omuz seviyesinden yukarı kaldırmayınız. 3 hafta ağırlık kaldırmayınız ya da itip çekmeyiniz.
 • Operasyonun 3.günü pansuman ve kontrol için doktor görüşmesi gerekmektedir.
 • 1 hafta sonra duş alınabilir.
 • 1 ay süreyle ameliyat sütyeni kullanmalısınız.
 • 3 ay balenli sütyen giyGöğüslisiniz.
 • 2. hafta sonunda 1 ay süreyle doktorunuzun önereceği şekilde göğüs masajını uygulamanız gerekir.
 • 2. haftadan sonra doktorunuzun önereceği iz kremini kullanmalısınız.
 • 4 hafta sonra deniz ya da havuza girebilirsiniz, yüz üstü yatabilirsiniz, spor yapabilirsiniz.
 • Göğüslerinizde şişlik ya da asimetri farkedebilirsiniz. Bu şişlikler 1 ay kadar sürebilir.
 • Tam iyileşme ve şekillenme, izlerin azalması 6 ay süremektedir.
 • Özellikle kas altı uygulamalarda göğüs şeklini daha geç alacaktır. Rutin göğüs muayeneleri sırasında mamografi yerine Göğüs MR tetkiki kullanılmalıdır.

Göğüs Büyütme Estetiği sonrası istenmeyen ne gibi durumlar olabilir?

Erken dönemde kanama, hematom, yara yeri enfeksiyonları, yara iyileşmesinde gecikmelere rastlanabilir. Geç dönemde ise kapsül reaksiyonu görülebilir. Geçici olarak Göğüs ucu his kaybı ya da aşırı duyarlılıkları görülebilir. Yara yerinde hipertrofik skar oluşması diğer bir risktir. Bu durumların tümünün tedavisi mümkündür.

Şekil olarak iki tip protez vardır

 • yuvarlak
 • damla 

Ancak daha sık olarak yuvarlak olanlar kullanılmaktadır. Bunu yanı sıra protez yüzeyi düz yada pütürlü olarak tercih edilebilir. Size en uygun olan protez tipi pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir ve görüşme esnasında tesbit edilir.

S : Ben silikon protez taktırabilir miyim? Anladığıma göre bunlar oldukça doğal oluyorlarmış.

C: Silikon protezler en doğal hissedilen protez tipleridir. Ancak bu tip protezlerin kullanımına ilişşkin bazı kısıtlamalar mevcuttur. Eğer ilk kez Göğüs büyütme operasyonu geçiriyorsanız silikon protezler bazı özel durumlar dışında kullanılamaz.

S : Soya yağı ile doldurulmuş bazı protez tipleri olduğunu duydum. Bunlar genel olarak kullanılmakta mıdır?

C: Soya protezleri, tuzlu su ile doldurulmuş olan saline protezlerin aksine soya fasulyesi yağı ile doludurlar. Teorik olarak bunların saline protezlere olan üstünlükleri, Göğüslerin mammografi esnasında daha iyi görüntülenmesine olanak tanımalarıdır. Ancak, klinik çalışmalar bu tip protezlerin bazı ciddi problemler ve riskler taşıdığını göstermiştir. Bu nedenle kullanımları uygun değildir.

S : Cerrahi müdahale sonrasında aynı gün içinde taburcu olmak mümkün müdür? Yoksa o geceyi hastanede geçirmek zorunlu mudur?

C: Bu günübirlik bir müdahaledir.

S : İlerki dönemde protezlerimin yenilenmesi ihtiyacını hissedebilir miyim?

C: Protezler sonsuza kadar kalacak diye bir şey yoktur. Genel olarak ömürleri 5 ile 20 yıl arasındadır. Göğüs boyutlarında ani ve hissedilir derecede bir küçülme olması saline protezlerin değiştirilme zamanının geldiğini işaret eder

Bu bilgiler tıp literatüründen alınmış ve tamamiyle bilgilendirme amaçlı verilmiş olup bir estetik cerrah ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu blgiler Göğüs büyütme estetiği hakkında ameliyatla ilgili bilgi sahibi olmanız içindir. Göğüs estetiği facebook sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

SORULARINIZI OP DR ALPER BAYRAKTAR' A  İLETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.