Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

BURUN ETİ BÜYÜMESİ, BURUN ETİ TEDAVİSİ, URUN ETİ TEDAVİSİ BURSA

Burun eti büyümesi burun tıkanıklıklarının en önemli ve en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşmenin sağlanamadığı vakalarda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Burun eti alt orta ve üst burun etleri olmak üzere üç parçadan oluşur. Alt burun etlerinin büyümesi sonucunda burun tıkanıklığı ve nefes almada güçlük ortaya çıkarken, orta burun etlerinin büyümesi sonucunda sık tekrarlayan sinüzit atakları ve kronik sinüzite yatkınlık gelişir.

Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

Burun eti büyümesi neden olur?

 

 

BURUN ETİ BÜYÜMESİ TEDAVİSİ
 
Burun eti büyümesi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.
 
Özellikle çeşitli alerji atakları sonucu burun etleri büyüyebilir. Aynı zamanda burun açıcı spreylerinin uzun süreli ve uygun olmayan şekilde kullanılması sonucu burun eti büyümesine neden olabilir.
 
Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ve kişide yapısal bir neden olarak kıkırdak eğriliği olduğunda burun etleri büyüyebilir.

Burun eti büyümesinin nedenleri nelerdir?

• Alerjik burun eti büyümesi
• Burun kemiğindeki kaymaya bağlı burun eti büyümesi
• Burun etlerindeki yapısal bozukluklar

Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi müdahale,  burun etinin tamamına yönelik, tahrip edici bir uygulama değil, koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olmalıdır. Bunun nedeni burun eti ve burun etini saran kılıfın burnun işleyişinde çok önemli görevleri olmasıdır.

Burun eti büyümesi Kimlerde görülür ?

BURUN ETİ BÜYÜMESİ TEDAVİSİ

Burun polipleri halk arasında burun eti olarak söylenebilir. Aynı şekilde burun arkasında bulunan geniz bölgesindeki geniz eti halk arasında burun eti olarak söylenir. Aslında burun etleri burunun ön tarafında ve burun içerisinde yer alır.

Burun eti her insanda bulunan, burun içerisindeki bir yapıdır. Ancak burun eti büyümesi kişide sorunlara yol açabilir. Özellikle tozlu işlerde çalışan ve alerjik bünyeye sahip kişilerde burun eti büyümesi yaşanır. Burun spreylerini uzun süreli ve yanlış dozlarda kullanan kişilerde de burun eti büyümesi görülebilir.
 
Burun eti büyümesi yapısal bir özellikten kaynaklanabilir. Özellikle burunda kıkırdak eğriliği olan kişilerde burun eti büyümesi yaşanır. Aynı zamanda alerjik bünyeye sahip kişiler tozlu ortamlarda çalıştıklarında burun eti büyümesi daha sık ortaya çıkar.
 
Alerjik hastalarda burun eti büyümesi geçici bir durum olabildiği gibi tekrarlayan alerji atakları ve burun sprey ilaçları kullanımı burun eti büyümesini kalıcı hale getirebilir.

Geniz eti nasıl tedavi edilir?

Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir.
 

BÜYÜMÜŞ GENİZ ETİEğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa, geniz eti, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar.
 
Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir.
 

Geniz ameliyatı, kolay uygulanabilen ve ağrısı az olan bir ameliyattır. Genel anestezi altında, büyümüş geniz eti çıkartılır.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde evine dönebilir.

Nadir durumlarda burnun arkasına tampon konulması ve hastanın bir gece boyunca hastanede misafir edilmesi gerekebilir.

Bazı hastalarda geniz eti tekrar büyüme gösterebilir. Bu durumda operasyon tekrarlanır.


Geniz ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  1. Ameliyattan sonraki gün, fazla sıcak olmamak kaydıyla, asitli ve baharatlı gıdalar hariç, her şey yenilebilir.
  2. Çocuk ameliyat sonrası ilk 4-5 gün aşırı hareketlerden ve okul gibi kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır.
  3. Bir hafta boyunca aşırı sıcak banyodan kaçınılmalıdır.

Geniz etinin büyümesine sebep olan faktörler nelerdir?

Geniz etinin büyümesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda, bademcikler de büyüme gösterebilir.

Bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikropla savaşırken, geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişme, genellikle kendi kendine düzelir fakat bazen tedavi ile şişkinliğe müdahale etmek gerekebilir.

Comments   

Halil
+6 # Burundan et alma ameliyatı ücretleri ne kadar bilgi verebilir misiniz ?Halil 2015-08-13 08:44
Burundan et alma ameliyatı ücretleri ne kadar bilgi verebilir misiniz ?
Reply | Reply with quote | Quote
poyraz gamze
+1 # burun etipoyraz gamze 2016-12-11 21:14
2.5yasinda oglum var geceleri horluyor burnunun birinde et var ama neredeyse mercimek buyuklugunde. Bu yasda ameliyat oluyormu?? Yada baska tedavi yontemi vrmi??
Reply | Reply with quote | Quote
Emine Purtaş
+2 # BURUN ETİ AMELİYATIEmine Purtaş 2017-01-21 06:37
İyi günler adım emine 22 yaşındayım Kahramanmaraş ta yaşıyorum .Burnumun uzun,büyük ve sol taraftaki burun etimin dışarı doğru olması bende bu yaşıma kadar özgüven eksikliği yarattı bu nedenden dolayı insanlarla iletişim kurmak istemedim ve burnumdan nefes alıp vermede zorlanıyorum.burun ameliyatı olmayı düşünüyorum. Düşünmek kadar iyi bir doktorda bulmak çok zor. Ne kadar basit bir ameliyatmış gibi görünsede ameliyatı yapacak olan doktor çok önemli. Tesadüf burdaki yorumları okudum aklıma yattı iyi bir doktormuşsunuz.Tesadüf burdaki yorumları okudum aklıma yattı iyi bir doktormuşsunuz. Ben sizden sadece minimum ve maksimum ameliyat ücretini ve bu ameliyat sonrası kontroller falan derken ne kadar bursada kalmam gerekiyor onu öğrenmek istiyorm. Herkes sadece ameliyat fiyatını soruyor benim için ameliyat ücretinin yanında başka şehre gideceğim için daha fazla gidecek biliyorm bu nedenle ortalama ne kadar gidecek bilgim olursa o kadar para ayırıp en kısa zamanda muayene olup ona göre ameliyat olmak istiyorum. Benim için bu ameliyat gerçekten çok önemli bir mühendis adayı olarak girişken olmam gerekiyor ve bunun içinde özgüven lazım mezun olmadan önce Allahın izniyle ameliyatıımı olacağımı düşünüyorm.
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.