Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Burun Şeklinin Düzeltilmesi

Burun Şekil Değişiklikleri

Burun şekil bozuklukları burun kemiğini ve kıkırdaklarını içine alır. Dolayısıyla burnun görünen kusuruna müdahale edilmesi burun şeklinin düzeltilmesine yeterli olamaz, burun estetiği bütünüyle ele alınmalıdır.

Burun Şeklinin Düzeltilmesi

Burundaki Şekil Bozuklukları

Burun, yüzümüzün tam ortasında, görünümü ile yüz ifadesini oldukça etkileyen bir organımızdır.Dış kısmı başlıca 2 adet burun kemiği ve birkaç çift kıkırdaktan yapılmıştır.

18 yaşında gelişimini tamamlayan burundaki şekil bozuklukları ya doğumsaldır ya da edinselolup travma, enfeksiyon, tümör nedeniyle sonradan ortaya çıkmıştır.

Görünümü ileri derecede bazen şekli bozulmuş burunlara estetik müdahaleler ile normal bir görünüm kazandırılabilir. Ancak amaç, estetiğin yanında en üst düzeyde burun fonksiyonların korunması olmalıdır. Bu noktada cerrahiye karar verirken aşırıya kaçılmadan yüze uyan bir burun hedeflenmelidir.

Bazı hastalar burnunun şeklinden öylesine yakınır ki; burada kişinin kusuruna saplanıp kalmış, ruhsal dengesi bozulmuş olarak algılanmasında ve cerrahiden önce bir psikolojik muayeneden geçirilmesinde yarar vardır. Ancak kişinin görünümü nedeniyle toplumdan kaçıp, kusurunu ayıp gibi düşünerek ruh dengesinin bozulmasına da izin verilmemelidir.

Burun plastik operasyonu genel anestezi altında ve sıklıkla burun deliklerinden girilerek yapılır. Burun uç kısmının anormalliklerinde ise burun derisi alttan kaldırılarak açık şekilde de yapılabilir.

Operasyonda; önce burun anatomisi ortaya konur, çatı deriden sıyrılır kusurlu bölümler alınır. Komşu anatomik yapılar yeni duruma adapte edilir. İşlem bitirildikten sonra yeniden şekillendirilmiş burun çatısı alçı ya da metal plastik v.s. gibi gereçlerle desteklenir.

Yaklaşık 1 haftalık sürenin sonunda bu destekler alınır. Operasyondan sonra göz etrafında ve burun çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Zamanla bunlar düzelir. Burnun son şeklinin alması aylarca sürebilir.

Bazen burunda travma, iltihap v.b. gibi nedenlerle doku kaybı olduğunda; vücuttan greft tabir edilen kıkırdak ya da kemik parçalar buruna nakledilerek onarım gerçekleştirilir.

Add comment


Security code
Refresh

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.