Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Rinoplasti Sonrası

Rinoplasti sonrası yapılması gerekenler

Burun Estetiği - Rinoplasti Sonrası

Rinoplasti, burnun görünümünü iyileştirmek için yeniden en iyi şekli vermek demektir. Rekonstrüktif rinoplasti; konjenital anomalileri ve travma nedenli şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Ayıca,burun içi deformitelereburun içi deformitelere bağlı tıkanıklıkları hafifletmek için uygulanan ameliyat olan septoplasti ile birliktede yapılabilir.

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Burun Estetiği - Rinoplasti Sonrasıİlk gece ışığı, akşam yemeği ve eşlik etmelidir. Bunlar yorgunluk ve uyuşukluk gibi tamamen normal belirtiler olacak. Yerel bir şişme normaldir; Birkaç hafta içinde kafa, şişme ve ödem hafif olmak ve sonunda kaybolmaya başlar. Ani hareketlerden kaçının olmalıdır, yaklaşık 14 gün boyunca koruyucu maske giyilmelidir.
 • Reçete, Op.Dr.Alper Bayraktar'ın vermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır. Tebliğ edilecek tarihlerine göre genellikle 2 gün sonra pansuman alınacaktır.
 • Ameliyat sonrasında yatağınızın başı şişliği en aza indirmek için yüksek olmalı.Buz uygulamasını mutlaka yapmalısınız.Boyundan geçen dar t shirt veya kazaklar yerine önden düğmeli gömlekler ve hırkaları tercih etmelisiniz.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta kadar bedensel aktivitelerden kaçınmalısınız.
 • Alkol ve sigara tabii ki yasak.
 • Bu arada ameliyat sonrası ilk 5 gün çok uzun telefon konuşmalarından da kaçınmak gerekeiyor.
 • Burun Ameliyatları Sonrası Şekil: Burun ameliyatı sonrasında burnunuzun yeni şekil alması 6 ay ile 12 ayı bulabilir.
 • Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Gidebilirsiniz: Ameliyatınızdan sonra 5. Gün işe gidebilirsiniz. Ameliyatınızdan yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk 7 gün burnunuzun üstünde bir alçı olacaktır. Biraz morluklarınız olabilir. Morluk ve alçıdan rahatsız olmazsanız, etrafınızı umursamazsanız işe 5.gün gidebilirsiniz. Her şeyin bitmesine önem verenler, 10 gün istirahat etmektedirler.
 • rinoplasti sonrasıBurun Ameliyatlarında Alçı Ne Zaman Alınır? 7. Gün alçınız alındıktan sonra burnunuza flaster-bant konur. Doktorunuz ameliyatınızın 10.gününde flasteri alacaktır.
 • Burun Ameliyatı Kontrol Günleri Ne Zaman ve Ne Sıklıkta? Doktorumuz tampon alımı, kontrolleriniz, alçı alımınız ve flaster alımınız gibi kontrol günlerini size her kontrolünüzde belirtecektir. Kontrolünüzde bir sonraki kontrol gününüzü söyleyecektir. Kontrol günleri önceden belli bir ezber değildir. Her kişinin ameliyatına göre değişmektedir. Doktorumuz sizi yönlendirecektir. Burnunuzu ilk gördüğünüzde sadece kendiniz önce bakıp ne hissettiğiniz önemlidir. Bazı kişiler kendileri çok beğenmelerine rağmen yanındaki kişilerin görüşünden çok etkilenmektedirler. Önemli olan hiçbir etki altında kalmadan ne hissettiğinizdir.
 • Bursa Dışından ameliyata gelenler için: Türkiye'de Bursa dışından gelecek kişilerin 1 gün hastane de kalacaklardır. Ameliyat sonra 7.gün mutlaka alçı alımının cerrahları tarafından yapılacağını unutmamaları gerekmektedir. 1ci ve 7.ci gün arasında Bursa dışında olup olamayacağınıza doktorunuz karar verecektir. Yurtdışından ameliyat olmak için gelenlerin en az 7 gün Bursa'da kalmaları gerekmektedir. Maddi ve manevi imkanlarınız uygunsa 10 gün kalmanız tercihimizdir.

Rinoplasti (Burun estetiği) sonrası masaj yapmalımıyım?

Rinoplasti sonrası masaj tartışmalı bir konu. Kıkırdak hafızası dışında masaj vermiyorum.

Rinoplasti sonrası yanımda refakatçı olmasına gerek varmı?

Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır. Ama bu bir zorunluluk değildir.

Rinopalstiden sonra hastanede kalan hastalarınız var mı varsa kaç gün kalır?

Ameliyattan sonra genellikle hastalarımız bir gece hastanede kalıyor , ertesi gün hastamızı görüp taburcu ediyoruz. Ancak hastamızın genel durumuna göre bazı hastalarımızı aynı gün içerisinde taburcu edebiliyoruz.

Rinoplasti Ameliyatı sonrası beslenmem nasıl olmalıdır?

• Kesin bir yasak olmamasına rağmen 4 gün katı, kuru ve çok sert yiyeceklerden sakının.
• Sulu, yumuşak, fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen ılık veya soğuk gıdaları tercih edin.
• İlk 4 gün aşırı mimikten ( ıkınma, gülme, ağlama, bağırma, esneme gibi) sakının.

Rinopalsti sonrası spor yapabilir miyim? Ne zaman?

Burun estetiği sonrası doku iyileşmesi bir süreç gerektirir. İlk birinci ayınızı tamamladıktan sonra hafif egzersizler ile spor yapmaya başlayabilirsiniz. Profesyonel sporcuların,  özellikle takım sporu yapanların burnuna  herhangi bir darbe gelmemesine dikkat etmeleri gerekir. Yüzme sporu yapanlar için havuz suyuna girmek için en az iki ay beklemelerini öneririm. Deniz suyu için bu süre bir aydır.

Rinoplasti ameliyatını olduktan ne kadar süre sonra cilt bakımı yaptırabilirim?

Ameliyat sonrası birinci ay kontrolünüzden sonra cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Yağlı ve kalın bir cilt yapınız var ise gözeneklerinizi açmak ve ciltte oluşan kızarıklıkları gidermek için cilt bakımı faydalı olacaktı

Başarılı bir rinoplasti ameliyatı sonrası burun nasıl olmalı ?

rinoplasti

 • Estetik olarak burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şart
 • Natürel olmalı, yüzünüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalı.
 • Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamamalı.
 • Ameliyat olduğunuzu bilen yakın çevreniz ise pozitif değişimi fark etmeli.
 • Nefes alamama şikâyetleri varsa o da aynı anda çözülmüş olmalıdır
 • Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalıdır.
 • Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur.
 • Kişi sonuç doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur. Hatta çoğu kişiler eski burnunu bile unutur.
 • İyi yapılmış bir burun kişinin önce bakışlarının ortaya çıkmasına yol açar. İfade berraklaşır daha sonra yüzün diğer güzellikleri ortaya çıkar.
 • Bozuk bir burun insana sert sinirli bir ifade verirken iyi yapılmış bir burun sonrası daha sevecen bir ifade ortaya çıkar, başarılı bir ameliyat sonrası kişinin ruhsal yapısında bile olumlu değişmeler olur.
 • Kendini ifade edebilme ve özgüveni artar, hayata daha pozitif bakar.

Rinoplasti ameliyatı sonrası ne kadar ağrı oluyor?

Burun estetiği - Rinoplasti sırasında ve sonrasında ağrı şiddeti nedir ?

Rinopalsti Ameliyat sonrasında sadece hafif bir ağrı beklenmektedir. Şişkinlik ve özellikle gözlerin altında morluk olması normaldir, ancak bu bölgelerde ağrı fazla hissedilmez. Göz ve çevresinde şişlik ve morluğu azaltmak amacıyla soğuk kompres uygulanabilir. Nefes almayı kolaylaştırmak için buhar uygulaması yapılabilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca burundan biraz kan gelmesi normaldir.

Estetik burun ameliyatları burunun gerek fonksiyonel, nefes alma, gerekse estetik, dış görünüş, ihtiyaçlarını karşılayan bir operasyondur. Ameliyatta amaç yüzün diğer ölçülerine uyan, doğal bir görüntüye sahip bir burun yapısının şekillendirilmesidir. Başvuracağınız plastik cerrah size konu ile ilgili daha detaylı bilgi verecek ve size özel planlamada nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme

Rinopalsti Ameliyat sonrasında, ilaçla kolayca kontrol altına alınabilecek biraz ağrınız olabilir. Başınızı hafif yukarıda tutmanız ve operasyon sonrası morluk ve şişliği azaltmak için gözlerinize soğuk kompres yapmanız önerilecektir.

Burun estetiği Bursa

Splint veya alçı on güne kadar burnunuzda kalabilmesine rağmen, genellikle ameliyat sonrasındaki bir hafta içinde çıkarılır. Doktorunuz geceleri splint kullanmanızı tavsiye edebilir. Tamponlar birkaç gün kalabilir. Gözlerin etrafındaki morluklar birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle sonraki iki veya üç hafta içinde gözden kaybolur. Hafif şişlikler aşamalı olarak iner, fakat bazı şişlikler aylarca kalabilir.

Estetik rinoplastilerin çoğu, burun içinden uygulandığından görünürde skar yani yara izi yoktur. Sadece uca doğru genişleyen burun deliklerini daraltmak için uygulanan prosedürde, her burun deliğinin katlantı yerinde zorlukla görülen dış ortamda skarlar olacaktır.

Burun Ameliyatı sonrası hasta için ani bir değişiklik beklemek gerçekci değildir. Normal iyileşme, en son sonucun belli bir zaman tam olarak anlaşılmayacağı, aşamalı bir süreçtir. Burnun en son hali, haftalar aylar ve hatta bazı hastalarda bir yılda görülemeyebilir.

Burun ameliyatı istanbul

İyileşme derecesi, yapılan işin ne kadar doğru yapıldığına, burun yapınıza ve deriye bağlıdır. Çok net şekil bozukluğu olan burunlar dramatik iyi sonuçlar gösterir.

Diğer taraftan hafif çıkıntılar ve burun ucunun büyüklüğü, sonuçlar zor farkedilsede, başarılı bir şekilde düzeltilir.

Bazı rinoplasti tiplerinden sonra çok büyük farlılık görmediğini söyleyen akraba ve arkadaşların bulunması gayet tabidir.

Bunu başarısızlık olarak değerlendirmeyin. Bunun tam tersi, eğer daha iyi ve doğal görünüyorsa, farkedilmemesi tabiki cerrahinin başarısıdır. Sonuç olarak, amaç bütün dikkati üzerine çeken yeni bir burun yaratmak değildir, daha çok yüzün genel özelliklerinin bir tamamlayıcısı olmasını sağlamaktır.

Küçük ayarlama ve yeniden gözden geçirme bazen istenir buda ek bir ameliyat gerektirir.

Burun estetiği Cerrahi sonrası ilk günde veya ikinci günde ayağa kalkabileceksiniz. Ancak, plastik cerrahınız normal rutin hayatınıza geri dönüş için, en uygun programı size ameliyat sonrasında önerecektir. Uygun iyileşmeyi sağlamak için yürüme, koşma, yüzme ve hatta eğilme gibi kan basıncını yükseltecek aktiviteleri ilk birkaç hafta süresince kısıtlamalısınız. İşe geri dönme kararı sizin kişisel kararınız ve şişliklerin düzeyine bağlıdır.

Burun estetiği yapıldıktan sonra alçı çıkarıldıktan sonra, morlukları kapatmak için kozmetik ürünler kullanılabilir. Fakat doktorunuz size genellikle uygulamak için çok ovmayı gerektirecek veya haftalarca çıkmayacak kozmetik ürünlerden kaçınmanızı tavsiye edecektir.

Bu broşürün amacı, rhinoplasti hakkında sizin ameliyatla ilgili bilgi sahibi olmanızdır. Plastik cerrahi ameliyatı olmayı düşündüğünüzde, cerrahınıza, ihtiyacınız olan ek bilgileri soracağınız için, mutlaka rahat ve ameliyatla ilgili ön bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi edinin: Rinoplasti sonrası bakım rehberi

Daha fazla bilgi edinin: Rinoplasti Broşürü indirin.

Bu broşürün amacı, rinoplasti hakkında sizin ameliyatla ilgili bilgi sahibi olmanızdır. Plastik cerrahi ameliyatı olmayı düşündüğünüzde, cerrahınıza, ihtiyacınız olan ek bilgileri soracağınız için, mutlaka rahat ve ameliyatla ilgili ön bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Comments   

serdar
0 # burun eğriliğiserdar 2016-11-07 15:48
merhabalar burnumdan soldan sağa doğru bir eğiklik var ve uzun zamandır böyle şimdi ameliyat olmak istiyorum .yalnız hastane bir gece kalmam için yanımda refakatçi kalan biri olamıycak.ve ameliyatı tamamen uyutarakmı yapıyorsunuz ?ilginiz için teşekkür ederim
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.