Sanal Burun Tasarımı -  Ameliyat sonrası oluşacak tahmini burun şeklinizi merak ediyorsanız bize danışmadan karar vermeyin!    Resim Gönder

Op.Dr.Alper Bayraktar Bursa Burun Estetiği Merkezi

 • All
 • BURUNAMELİYATLARI
 • BURUNESTETİĞİ
 • BURUNUCUESTETİĞİ
 • REVİZYONBURUNESTETİĞİ
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

Mentoplasty

Mentoplasty (Çene Ucu Düzeltilmesi )

Çene Ucu Estetiği (Mentoplasti); Güzelliğin en önemli koşullarından, ' oran ve simetri', estetik değerlendirme ve ameliyatlarda olmazsa olmazlardır.

 

Burun Ameliyatlarında Mentoplasty; Rinoplasti (Burun estetiği) operasyonu artık oldukça iyi bilinen ve ilgilenenlerin korkmadan yaptırdıkları bir operasyon haline geldi. Pek çok hastada aynı zamanda solunum problemleri de olduğu için aynı işlem sırasında bunun da düzeltilmesi gerekiyor. Ancak burun estetik operasyonu için bir plastik cerraha başvuran hastaya ne amaçla çene ucu düzeltilmesi gerekebilir?

Rinoplasti ameliyatında en önemli faktörlerden birisi ırksal faktördür. Irksal faktörler burun sırtının çıkıntılı veya çökük, burun ucunun düşük veya kalkık, derinin kalın ya da ince olmasından tutun da burun boyuna, genişliğine, burun deliklerinin şekline kadar pek çok orantıyı ve burun açılarını etkiler.

Burun estetik ameliyatlarında estetik açıların önemi çok büyüktür ve bunlar hastanın profil fotoğrafı üzerinde bilgisayarda ölçülür.

En önemli açılardan bazıları glabella açısı, burun-dudak açısı, burun-mentum (çene ucu) açısıdır. Glabella açısı ölçümünde burna diğer etki eden factor alın bölgesi yapısıyken, burun dudak açısında üst dudağın yerleşim şekli ve kalınlığı, burun mentum açısında da çene ucunun burun ile orantılı olup olmaması önem kazanır.

Çene ucu (mentum) problemleri çok çeşitlidir:

 1. Çene ucu geride olması çene yüksekliğinin normal olması
 2. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
 3. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması
 4. Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
 5. Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin normal olması
 6. Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması

Hastada bu durumlardan birisi söz konusu ise yapılacak işlemin rinoplasti ile sınırlı kalması, sonuçta yapılan burun ne kadar güzel olursa olsun, doğallığı ve ideal estetik sonucu etkiler.

Irksal faktörlerin öneminden daha önce bahsetmiştik. Ülkemizde bize başvuran rinoplasti hastalarında en sık gördüğümüz çene problemi kısa çene ucu ile birlikte mentumun geriye yerleşim durumudur. Hipoplastik mentum denilen bu durumda hastanın çene ucu küçük, kısa ve geride olduğu için çene ucu altı bölge daralmış görünür yani hasta hep gıdısı varmış gibidir. Ayrıca burun da yüze göre çok büyük görünür.

Böyle bir hastada çene ameliyatı yapmadan sadece burun ameliyatı yapılacak olursa:

Ya burnu küçük çeneye uydurmak için çok küçük yapılmalıdır ki bu durumda burun tüm doğallığını kaybeder, hastada nefes alma problemleri çıkabilir ve özellikle erkek hastalarda hiç istenmeyen bir durumdur,

Ya da çene dikkate alınmadan doğal bir burun yapılır ki bu durumda da hasta ameliyat olmasına rağmen hala burnunun büyük göründüğünden şikâyet eder ve ameliyattan memnun kalmaz.

O halde yapılması gereken, burun estetik ameliyatı esnasında çene ucu eksikliğinin de giderilmesidir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağı ve/veya çenenin ne kadar uzatılacağı yine ameliyat ön görüşmesi sırasında bilgisayarda profil resimleri üzerinde yapılan çalışmada karar verilir.

Çeşitli uluslararası bilimsel yayınlarda burun estetiği için başvuran hastaların % 15-25’inde augmantasyon mentoplasty (çene ucu büyültülmesi) gerekirken, yurdumuzda ırksal özelliklere bağlı olarak bu oran daha yüksektir.

Ülkemizdeki hastaların yaklaşık %25-45’inde mentum hipoplazisi (çene ucu küçüklüğü) mevcuttur. Ancak bu hastaların çok küçük bir kısmı durumun farkında olduğu için hastaya mentoplastinin öneminin iyice açıklanması gerekmektedir.

Mentoplasty Nasıl Yapılır?

Mentoplasty (Çene Ucu Düzeltilmesi )

Augmantasyon mentoplasty’nin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar arasında:

1. Yağ enjeksiyonu: Hastanın bel veya karın bölgesinden ya da gıdı altından alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna verilmesi

2. Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Kollagen, hyaluronic asit vb pek çok yabancı madde çene ucuna enjekte edilebilir.

3. Kıkırdak yerleştirilmesi

4. Çene ucu protezleri yerleştirilmesi:

5.Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi.

Bütün bu yöntemlerin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
Burun Estetiği yaptırmak amacıyla başvuran bir hastanın çene yapısı da dikkate alınmalı ve gerekirse çene ucu büyütülmesi (augmantasyon mentoplasty) işlemi hastaya önerilmeli ve bu operasyonun ayrıntıları hastaya anlatılmalıdır.

Daha önceden bunu düşünmemiş hastalar ilk anda yeni bir ameliyat fikrine çok sıcak yaklaşmasalar da konu hakkında yeterince bilgilendirilince tepkileri genellikle olumlu olmaktadır.

burun estetiği randevuOp.Dr.Alper Bayraktar'dan ücretsiz muayene randevusu almak için bizi, 0224 233 57 (58) 00 nolu telefondan arayabilir veya yan resimdeki e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Add comment


Security code
Refresh

BURUN ESTETİĞİ MERKEZİ & AESTHETİCS & 0224 233 57 00

ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

02 Mart 2014
ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Ülkemizde erkekler de kadınlar kadar çok burun estetiği uygulamalarından yararlanmaktadır. Türkiye'de burun estetiği yaptıran hastalara baktığımızda erkek kadın oranı neredeyse eşit olarak karşımıza çıkıyor. Erkek veya bayan, 18 yaşını geçmiş...

Ameliyatsız Burun Estetiği

03 Mart 2014
Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği, burna özel olarak hazırlanmış dolgu materyalleri ve botoks materyali ile burnun yeniden şekillendirilmesidir. Ameliyatsız burun estetiği denilince aklınıza hiç ameliyat olmadan burnunuzun şeklinin tamamen şeklinin değiştirilmesi gelmesin.

Tamponsuz Modern Burun Estetiği

05 Mart 2014
Tamponsuz Modern Burun Estetiği

tamponsuz burun ameliyatları (tamponsuz-burun-estetigi.html)na bırakıyor. Estetik veya fonksiyonel tüm burun ameliyatları artık, hastaların korkulu rüyası haline gelen "burun tamponları" kullanılmadan da yapılabiliyor..

Doğal Burun Estetiği

06 Mart 2014
Doğal Burun Estetiği

Doğal burun estetiği ile, yüzünüzün ve mimiklerinizin doğal kalmasını sağlıyoruz.Doğal burun estetiğinde amaç yüzünüze en uygun burunu yapmaktır. Her kez burun estetiği olduktan sonra doğal olarak kalması ve öyle görünmesini...

İple Burun Estetiği

11 Mart 2014
İple Burun Estetiği

Estetik Cerrahi de son yıllarda gelişme göstere tekniklerin başında herhalde iple askı tekniği gelmekte birçok ameliyatta artık iple asma tekniği kullanılabiliyor. Göğüs estetiklerin de burun estetiğin de kepçe kulak yanak...

Mentoplasti (Çene Ucu Düzeltilmesi )

14 Mart 2014
 Mentoplasti (Çene Ucu Düzeltilmesi )

Rinoplasti (rinoplasti.html)(Burun estetiği (burun-estetigi.html)) operasyonu artık oldukça iyi bilinen ve ilgilenenlerin korkmadan yaptırdıkları bir operasyon haline geldi. Pek çok hastada aynı zamanda solunum problemleri de olduğu için aynı işlem...

Burun Şeklinin Düzeltilmesi

18 Aralık 2014
Burun Şeklinin Düzeltilmesi

Burun şekil bozuklukları burun kemiğini ve kıkırdaklarını içine alır. Dolayısıyla burnun görünen kusuruna müdahale edilmesi burun şeklinin düzeltilmesine yeterli olamaz, burun estetiği bütünüyle ele alınmalıdır.

Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

28 Aralık 2014
Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

Burun eti büyümeleri (burun-eti-buyumesi.html)nde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşmenin sağlanamadığı vakalarda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

«
»

Akreditasyonlar

 • Estetik Plastik Cerrahi Dernegi
 • Rekonstrüktif Mikrocerrahi Dernegi (Turkey)
 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dernegi
 • TTB - Türk Tabipleri Birligi (Turkey)
 • 1
 • 2

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) bursaburun.com
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa WebTasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.